Mluvení ze spaní – příčiny, příznaky, léčba
Mluvení ze spaní – příčiny, příznaky, léčba
Hlasité výkřiky, tiché šeptání, mumlání ale i srozumitelné dlouhé monology. Mluvení ze spaní může probíhat různě. Výjimkou není ani používání cizího jazyka nebo vulgárních výrazů. Někoho může děsit, jiným připadat legrační. Jedno je ale jisté – to, že ze spaní mluvíme, si nebudeme pamatovat.
Mluvení ze spánku, známé také jako somnilogie, je spánkový jev, kdy lidé mluví během spánku, aniž by si toho byli vědomi. Ve většině případů zní mluvení ze spaní spíše jako nesrozumitelné mumlání.
Obvyklé je, že ze spánku nemluvíme déle než 30 sekund v jedné epizodě. Ty se ale během noci mohou mnohokrát opakovat.
Kdy ze spaní mluvíme?
Mluvení ze spánku je běžný jev, který může nastat v kterémkoliv stádiu spánku. Ale nejčastěji se objevuje v přechodných fázích mezi spánkem a bděním. Vyskytnout se může během fáze REM i mimo ni.
Spánek probíhá ve dvou režimech – REM a NREM, které se v průběhu noci střídají. Při fázi REM je intenzita mozkové činnosti podobná jako za bdělého stavu, doprovází ji oční pohyby se zavřenými víčky a uvolňují se svaly. NREM charakterizuje útlum mozkové činnosti, tělesný klid a uvolnění.
Tato fáze se dělí na 4 stádia podle hloubky spánku:
- NREM 1 – usínání, tedy přechod mezi bděním a spánkem
- NREM 2 – lehký spánek
- NREM 3 – přechod z lehkého do hlubokého spánku. Právě v této fázi se často objevuje náměsíčnost, noční děsy nebo mluvení ze spaní
- NREM 4 – hluboký spánek
Mluvení ze spánku můžeme rozdělit buďto podle závažnosti nebo podle fáze spánku, ve které k němu dochází.
Pokud mluvíme ze spaní v dřívějších fázích spánku (NREM 1 a NREM 2), je náš projev lépe srozumitelný. Často jde o zřetelná slova nebo i celé věty.
Mluvení ze spaní v pozdějších fázích spánku (NREM 3 a NREM 4) je hůře srozumitelné, dokonce ani nemusí jít o skutečná slova, ale spíše mumlání.
Mluvení ze spánku se podle závažnosti dělí na mírnou, střední a závažnou somnilogii.
Pokud člověk mluví ze snu méně než 1x za měsíc, mluvíme o mírné somnilogii. Středně závažné případy se vyskytují přibližně 1x za týden a závažné případy se vyskytují každou noc.
Kdo mluví ze spaní?
S mluvením ze spaní se setkal téměř každý. A každý někdy ze spaní mluvil. Že o tom nevíte? Není se čemu divit, nejčastěji totiž ze spaní mluví děti.
Až polovina dětí ve věku od 3 do 10 let mluví ze spánku. V dospělosti už je promlouvání během noci mnohem méně pravděpodobnější, potýká se s ním asi jen 5 % lidí. Na tyto statistiky ale nelze s jistotou spoléhat, vzhledem k tomu, že my sami to, že ze spánku mluvíme, vůbec netušíme.
Věda už sice zná příznaky a důsledky mluvení ze spaní, ale přesná příčina a efektivní léčba stále zůstávají pro vědce tak trochu tajemstvím. Odborníci se domnívají, že dispozice k mluvení ve spánku můžeme zdědit v naší genetické výbavě.
Děti a mluvení ve spánku
Mluvení ze spaní je u dětí běžná věc a postihuje až polovinu z nich. Nejčastěji se vyskytuje mezi 3. a 10. rokem života a více ze spaní mluví děti, pokud prožívají něco intenzivního, jsou z něčeho vzrušené nebo mají obavy.
Mluvení ze spaní může odeznít, pokud si o něm s dítětem s porozuměním promluvíte. Pozor ale na to, že se dítě může začít obávat, že se mluvení bude opakovat a mohou u něj nastat problémy s usínáním. K tomuto jevu je u dětí potřeba přistupovat opravdu citlivě a s rozmyslem.
Na toto téma u dětí proběhlo i několik výzkumů a ukázaly například, že více než 1 z 10 malých dětí konverzuje ve spánku více než několik nocí týdně. Nebo že v četnosti mluvení ze spánku není rozdíl mezi dívkami a chlapci.
Podoby mluvení ze spaní
Mluvení ze spaní může mít mnoho podob. Nejčastěji se jedná o nesrozumitelné mumlání, smích či křik. Ze spaní ale můžeme mluvit i stejně zřetelně, jako když jsme vzhůru.
I v těchto případech se ale většinou jedná o krátké epizody, které nepřesáhnou půl minuty a zpravidla se jedná o nesmyslný a nesouvislý výklad. Naštěstí pro ty, kteří ze spánku mluví, se tak není třeba bát, že by partnerovi nevědomky prozradili některá svá tajemství. Rozhodně ale není vyloučeno, že během spánku můžeme zmiňovat zážitky z minulého dne.
Jedno z nejčastějších slov, která ze spaní lidé říkají, je slovo „ne“. Velice často jsou vyslovovány i jiné negace a u dospělých osob tvoří velkou část promluv ze spaní sprostá slova a nadávky. Zajímavé je, že zatímco se v REM fázi spánku častěji uchylujeme k proklínání konkrétních osob, v non-REM fázi prostě jen klejeme.
Nejčastějším projevem somnilogie je monolog, je ale možné vést ze spaní dvoustrannou rozmluvu včetně odmlk, které vyvolávají dojem, že spící právě poslouchá druhého komunikačního partnera.
Ani mluvení ze spaní v cizí řeči není vyloučeno. Cizí řečí ze spánku ovšem hovoří jen ti, kteří ji ovládají.
Nejčastější příčiny
Provedené studie potvrdily, že mluvení ze spaní souvisí se sněním. Nejedná se ale o jednoznačnou příčinu. Pravý důvod je potřeba hledat jinde:
Genetika – sklon k mluvení ze spánku můžeme zdědit. Mluvili ze spánku vaši rodiče, nebo pozorujete takové projevy u svých dětí? Pak je docela dobře možné, že ze spaní mluvíte i vy.
Psychologické poruchy a potíže – mohou stát za náhlým mluvením ze spánku u osob, kterém jím dříve netrpěly. Řeč je například o posttraumatické stresové poruše.
Horečnaté stavy – vysoká tělesná teplota během nemoci může vést k deliriím a mluvení ve spánku.
Stres – častý stres nebo vysoké emocionální napětí zvyšuje pravděpodobnost mluvení ze spánku.
Nespavost – lidí, kteří trpí nespavostí, se s mluvením ze spánku setkávají poměrně často.
Nepravidelný spánkový režim – nepravidelný spánkový režim i nedostatek spánku šance na mluvení ze spaní zvyšují.
Alkohol a drogy – tyto látky narušují normální spánkové cykly a často vedou k neobvyklému chování během spánku, včetně mluvení.
Mluvení ze spánku má i další spouštěče, mezi ty nejčastější patří užívání některých léků, poruchy spánku, obstrukční spánkové apnoe, náměsíčnost, noční můry nebo skřípání zuby.
Je mluvení ze spaní škodlivé?
Samotné mluvení ze spaní je neškodné. Na spánek jako takový nemá žádný zásadní vliv. Ve většině případů se ani nevyskytuje tak často, aby způsobovalo nějaké vážnější problémy.
Pokud se ovšem mluvení ze spánku vyskytuje spolu s dalšími abnormálními jevy, jako je náměsíčnost nebo noční můry, je dobré zpozornět. Může jít o vážnější problém, který přispívá k celkově roztříštěnému nebo nedostatečnému spánku.
Když spíše než slova zaznamenáváte sténání či dušnost, mohlo by se jednat o spánkovou apnoe, kterou je třeba včas řešit s lékařem.
Mluvení ze spaní může znamenat problém také v partnerském nebo rodinném soužití. Hlasité noční projevy jsou pro ty, kteří s postiženým sdílejí místo na spaní, obtěžující a mohou narušovat jejich vlastní spánek.
Jak přestat mluvit ze spaní
Mluvení během spánku zřídkakdy vyžaduje léčbu. Nejlépe mu zabráníte tím, že se dobře vyspíte kvalitním a hlubokým spánkem. Tomu můžete dopomoci suplementací základních minerálů a vitamínů, jenž přímo ovlivňují spánkový proces. Zásadní je pro kvalitní spánek hořčík.
Ve většině případů je léčba zbytečná, protože se mluvení ze spaní nevyskytuje tak často a jeho negativní důsledky jsou jen minimální. Pokud ale mluvení ze spaní přetrvává chronicky, během noci křičíte nebo se chováte jinak divně, je na místě to probrat s lékařem.
Polysomnografie, tedy vyšetření tělesných funkcí během spánku, je běžně prováděným diagnostickým testem k ověření poruch spánku. Můžete se obrátit na svého praktického lékaře nebo rovnou na některé ze spánkových center.
Je dobré se ještě předtím, než se k lékaři vydáte, zamyslet nad svým spánkem. Většina abnormálních jevů ve spánku je totiž způsobena narušeným spánkovým režimem.
Pro lidi, kteří se chtějí pokusit mluvení ze spánku omezit, je tak užitečným výchozím bodem dodržování správné spánkové hygieny.
Spánková hygiena
Jedná se o soubor zásad, jejichž dodržování zlepší spánek a ve výsledku i celkový zdravotní stav. Tyto zásady zahrnují jak zajištění kvalitního prostředí pro spánek, tak nastavení každodenních návyků, které zdravý spánek podporují.
1) Každý den jděte spát a vstávejte ve stejnou dobu. Pravidelnost dodržujte i o víkendech, bez ohledu na trvání nočního spánku.
2) Nespěte během dne. Výjimkou může být krátký odpolední spánek, který bude trvat maximálně půlhodinu až 45 minut.
3) Před spaním se vyhýbejte alkoholu. Alkohol sice uvolní organismus a navodí ospalost, způsobuje ale předčasné ranní probuzení a únavu během dne. Zkrátka spánek navozený alkoholem neosvěží a mluvení ze spánku přímo nahrává.
4) Před spaním ani při nočním probuzení nekuřte. Nikotin stejně jako alkohol stimuluje váš organismus.
5) Vyhněte se kofeinu 4 až 6 hodin před tím, než půjdete spát. Kofein působí stimulačně a ruší spánek. Citlivější jedinci by se mu měli vyhýbat úplně. Nezapomínejte, že kofein není jen v kávě, ale také kolových nápojích, kakau, černém i zeleném čaji.
6) Čtyři hodiny před ulehnutím nejezte těžká jídla. Není ale také dobré jít spát s prázdným žaludkem, protože hrozí probuzení z hladu.
7) Během dne nezapomínejte na přiměřenou pohybovou aktivitu. Třeba se po večeři běžte projít. Před spánkem se ale vyvarujte náročné fyzické aktivitě. V klidu by tělo mělo být 3 hodiny před usnutím.
8) Odstraňte z ložnice veškeré rušící předměty či alergeny. Spěte v pohodlné posteli i lůžkovinách.
9) Před spaním pořádně vyvětrejte, udržujte v ložnici teplotu mezi 18 až 20 stupni. Spěte v tichu a tmě.
10) Postel slouží výhradně ke spánku nebo erotickým hrátkám. Nesledujte z postele televizi, nejezte v ní, nečtěte si, a hlavně nepřemýšlejte nad problémy.
11) Do postele si běžte lehnout jen při pocitu ospalosti. Pokud se vám nepodaří usnout do 30 minut, opusťte lůžko a věnujte se nějaké příjemné monotónní činnosti, jako třeba čtení nebo poslechu relaxační hudby.
12) Neuléhejte ve stresu, rozrušení, znepokojení (sledování hororu, náročná četba). Snažte se potlačit negativní myšlenky narušující zejména usínání a spánek. Najděte si během dne chvilku, při které budete přemýšlet nad problémy, které se vám obvykle vybavují před usnutím (tzv. worry time).
13) Snažte se vystavit jasnému světlu hned po probuzení. Nežádoucí je po probuzení tma navozená závěsy nebo žaluziemi.
Spánkový deník
K poznání vlastního spánku výborně poslouží vedení spánkového deníku, který může pomoci odhalit skryté příčiny potíží se spánkem nebo mluvení ze spaní.
Zapisujte si dobu, kdy jdete spát, kdy si myslíte, že jste usnuli a kdy jste se probudili.
Zapisujte si také léky, které užíváte včetně denní doby, kdy jste je užili. Záznamy si veďte také o tom, co každý den pijete a kdy, jde hlavně o kofeinové nápoje a alkohol. Do spánkové deníku patří také údaje o pohybové aktivitě.
Důležité je zapisovat nejen to, jak dlouho spánek trval, ale také jak jste se vyspali a zda byl spánek dostačující. Zapsat je potřeba také jakoukoli abnormalitu, která se během noci stala.
Aby měl spánkový deník smysl, je třeba si jej vést minimálně 2 týdny.
Jak se vyspat, když partner mluví ze spaní
Ti, kteří mají doma partnera mluvícího ze spaní, to obvykle slíznou ze všech nejvíce. Zatímco noční řečník pohodlně spí a ráno se budí svěží, důsledky v podobě snížené kvality spánku musí řešit partner či spolunocležníci, kteří s ním sdílí pokoj.
Bohužel neexistuje zaručený způsob, jak partnera v noci přimět k mlčení a jedinou možností jsou mechanické pomůcky. Staré známé špunty do uší nebo můžete vyzkoušet generátor bílého šumu, který nežádoucí zvuky nenásilně přehluší.
Poslední, ale zároveň jedinou zaručenou možností je odstěhovat se na noc do jiné místnosti.
Je nebezpečné nočního řečníka probudit?
Lidé, kteří promlouvají ze spaní, někdy vypadají rozrušeně, zejména když vykřikují a jejich spánek doprovázejí trhavé pohyby těla. Spolunocležníkovi se samozřejmě nabízí spícího probudit a od nepříjemného nočního prožitku jemu i sobě pomoci.
Probuzení není nijak nebezpečné, vést ale může k dezorientaci a především narušení pravidelného spánkového cyklu. Ve výsledku se tak nevyspí ani jeden.
Mluvení ze spaní a věda
Mluvení ze spaní je velice zajímavý jev, ale není nijak nebezpečný ani nenarušuje spánek, a proto není prioritou grantových agentur. Opravdu detailního prozkoumání se dočkalo mluvení ze spaní v roce 2017 až od francouzských vědců, kteří detailně prozkoumali z více než 900 záznamů mluvících spáčů a výsledky publikovali v časopise Sleep (https://academic.oup.com/sleep/article/40/11/zsx159/4345704?login=false).
Výzkum proběhl na 230 dobrovolnících, kteří strávili dvě noci ve spánkové laboratoři. Výběr ovšem nebyl zcela náhodný, ale osloveni byli lidé trpící nějakou poruchou spánku spojenou s mluvením ze spaní, případně lidé, kteří vědí, že ze spaní mluví často.
Vědci díky tomu zjistili, že většina promluv ze spaní má negativní obsah a velmi často se v nich objevují nadávky a klení. V porovnání s bdělým stavem říkali dobrovolníci až 4x častěji slovo „ne“.
Dalším zajímavým zjištěním bylo, že téměř 60 % promluv ze spaní nelze rozšifrovat a že mnoho z toho, co lidé říkají ve spánku, vyznívá agresivně. Většina promluv ze spaní byla gramaticky správně pronesena.
Někteří vědci se domnívají, že je jednou z klíčových funkcí snění trénink obtížných situací a reakcí na hrozby. Tato hypotéza by mohla vysvětlit, proč výsledky výzkumu vyzněly tak negativně. Snící člověk by podle ní čelil obvykle nepříjemným situacím a tomu by odpovídaly i jeho projevy při mluvení ze spaní.
Závěr
Mluvení ze spaní je někdy legrační, jindy děsivé. Zajímá vás, jestli ze spánku mluvíte a co říkáte? Už nějaký ten pátek vám v tom může pomoci některá z mobilních aplikací sledujících spánek. Vyzkoušet můžete třeba aplikaci Sleep Talk Recoder. Aplikace je určena právě pro nahrávání nočního mluvení, které si ráno můžete v klidu přehrát.
Zdroje:
https://ispanek.cz/mluveni-ze-spani/
https://health.clevelandclinic.org/talking-in-your-sleep-heres-what-that-could-mean
https://www.webmd.com/sleep-disorders/talking-in-your-sleep
https://chytryspanek.cz/proc-mluvime-ze-spanku/
https://academic.oup.com/sleep/article/40/11/zsx159/4345704?login=false
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29029239/
https://www.osel.cz/9730-o-cem-lide-mluvi-ze-spani.html
Mohlo by vás zajímat
Objednejte si NOXILUS
4 × 250 g 3+1 balení ZDARMA
674 Kč Doprava
ZDARMA Ušetříte
- 899 Kč
Máte otázky?
Zde najdete odpovědi
O nás
Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Naší prioritou jsou především spokojení zákazníci. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.